TUTUKLULAR TARAFINDAN TUTUKLULUK KONUSUNDA YAPILACAK AİHM BAŞVURUSUNA DAİR AÇIKLAMALAR
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018

Güncelleme konusunda açıklama

1. Tutuklama konusundaki bu açıklayıcı bilgiler ve AİHM başvuru formu ve ekleri, daha önce yayınlanan metinlerin güncellenmesinden ibarettir. 20 Şubat 2018 tarihli güncellemenin ana gerekçesini, tutuklamanın haksız olduğu yönündeki Anayasa Mahkemesi kararlarının (akademisyen gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’a ilişkin 11 Ocak 2018 tarihli kararların) ilk derece mahkemelerince uygulanmaması oluşturmaktadır. Kararları uygulanmayan bir ulusal mahkeme (AYM), etkili iç başvuru yolu olmaktan çıkar. Bu hususta özellikle ekteki AİHM başvuru formunun 10. sayfasında güncelleme yapılmış, diğer sayfalarda yazılanlar da yeniden gözden geçirilmiştir. Bu başvuru formundaki önemli değişikliklerden birini de, kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesinin ihlal edildiğine ilişkin ekleme oluşturmaktadır.

2. Her ne kadar Anayasa Mahkemesi birçok açıdan etkisiz bir başvuru yoluna dönüşse de, ileride bir sürprizle karşılaşmamanız için, biz yine de AİHM’ye başvuru yapmadan önce mutlaka Anayasa Mahkemesine de başvuru yapmış olmanızı önermekteyiz.

3. Anayasa Mahkemesine tutuklama konusunda başvuru yapmış olup da, AYM başvuru tarihinden bu yana en az 8 ay geçen ve hâlâ AYM’nin karara bağlamadığı başvurularda, her tutuklu, artık AYM’nin karar vermesini beklemeden, usule uygun olarak AİHM’ye başvuru yapabilir. Bu konudaki gerekçe, ekteki AİHM başvuru formunun 10. sayfasında yazılıdır.

NOT: Başvuru formunu doldurmadan önce aşağıdaki ek “0-Açiklamalar” belgesini lütfen çok iyi okuyup yapılacak işlemleri ve  form doldurmayı bu bilgilere göre yapınız.

ÖNEMLİ UYARI!!! (Lütfen okuyunuz)

 

0- Açiklamalar

1- AIHM Basvuru Mektubu

2- AIHM Bas Formu – Tutuklama (Ekim 2017)

3-Ekler-Ek-1-13-YEN_-1

4- Ek 14 – Olaylar ve Sikayetlere Dair Aciklamalar

4- Ek 14 – Olaylar ve Sikayetlere Dair Aciklamalar