“Yargı demokrasinin yanında darbelerin karşısındadır. Darbeyi bahane ederek adil yargılama yapacak yargı mensuplarının tasfiyesi, darbe ile mücadeleye değil darbeden beklenen amacın gerçekleşmesine hizmet eder.”

AİHM 1. Başvuru - SCH

AİHM formunu açmada sorun yaşayanların dikkatine!

  1. İlk önce Adobe PDF reader ya da Foxit reader programını indirip bilgisayarınıza kurun.
  2. Internet explorer 11 ile BAĞLANTI ve ya BUTON’a tıklayarak formu açabilirsiniz.

Eğer Internet explorer 11’den farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız lütfen şunlara dikkat edin:

  1. Sitemizden ilglili AİHM formunu BAĞLANTI ve ya BUTON’a sağ tıklayıp, FARKLI KAYDET seçeneği ile bilgisayarınıza kaydedin. Örnek
  2. Formu bilgisayarda kaydettiğiniz yerden açabilirqiniz. Örnek  (!!!Lütfen İnternet tarayıcısının sağ alt koşesinde indirme işlemi bitince görünen kısımdan AÇMAYINIZ!!!)

İhraç Kararına İtiraz

HSYK Genel Kurulunun, 25.08.2016 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararı ile toplam 2847 Hakim- Savcı hakkında “meslekten çıkarma” kararı verilmiştir. Kararda, karara karşı 10 gün içinde “yeniden inceleme” yoluna başvurulabileceği belirtilmiştir.

OHAL kapsamında çıkartılan 667 Sayılı KHK’ nin 3. Maddesine 15.08.2016 Tarihinde eklenen cümle ile, ” kararların Resmi Gazetede yayımlanacağı” ve ” yayımı tarihinde ilgililere tebliğ edilmiş sayılacağı” düzenlemesine yer verilmiştir.

Bu düzenleme nedeni ile “meslekten çıkarma” kararı ayrıca ilgililere tebliğ edilmeyecektir. İlgililerin mağduriyet yaşamamaları için, kararın RG de yayımlandığı 25.08.2016 tarihinden itibaren 10 günlük süre içinde yani 05.09.2016 tarihi pazartesi günü mesai bitimine kadar “yeniden inceleme” yoluna başvurmaları gerekmektedir. Yeniden inceleme yoluna başvurulmaması halinde karar kesinleşmiş olacaktır. Bundan daha önemlisi, AİHM’ e başvuru için iç hukuk yollarının tüketilmesi gerekli olduğundan, AİHM nezdinde açılacak davalarda sorun yaşanmaması için, “yeniden inceleme yoluna” mutlaka gidilmesi gereklidir.
Meslekten çıkarma kararına karşı yapılan yeniden inceleme talebinin rededilmesi halinde, meslekten çıkarma kararı kesinleşecektir. Meslekten çıkarma kararının kesinleşmesinden sonra, Anayasanın 159. Maddesi uyarınca 60 gün içinde Danıştay’ a dava açılması gerekmektedir. Danıştay a açılacak davanın reddedilmesi halinde Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru ve AİHM’ e başvuru yolları kullanılmalıdır.

Avukatı bulunmayan Hakim-Savcıların eşlerinin, eşleri adına yasal başvuru haklarını kullanmaları mümkün müdür?

Hakim-Savcılar tarafından eşleri adına düzenlenmiş resmi kurumlarda temsil yetkisi de içeren vekaletnamenin bulunması halinde, Hakim-Savcı eşleri, HSYK Genel Kuruluna yeniden inceleme yoluna bu vekaletname ile başvurabilirler. ( Örnek Dilekçe A)

Hakim-Savcılar tarafından eşleri adına düzenlenmiş vekaletnamenin bulunmaması halinde de, Hakim-Savcı eşleri, CMK’ nın 262. Mdadesi gereğince yine HSYK Genel Kuruluna ” yeniden inceleme” yoluna başvurabilirler. ( Örnek Dilekçe B)

Yeniden İnceleme Dilekçesi Nereye ve Nasıl Verilebilir?
-PTT aracılığı ile HSYK Genel Sekreterliğine iadeli taahhütlü mektupla veya APS ile gönderilebilir.
(Zaman darlığı nedeni ile artık bu yol kullanılamaz)

-Bulunduğunuz yerdeki adliyeye giderek buradaki İlk Derece Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığına itiraz dilekçesini vermek kaydıyla bu komisyon aracılığı ile HSYK Genel Sekreterliğine gönderilebilir. (Evrak kayıt numarasını mutlak alınız)

– HSYK Genel Sekreterliğine bizzat elden teslim edilebilir. Bu durumda evrakın teslim edildiğine dair belge talep edilmesi yararlı olacaktır.

Dosyaları indirmek için lütfen aşağıdaki linklere basınız:

Güncel duyuruları Twitter hesabımızdan @yargiicinadalet takip edebilirsiniz