MESLEKTEN İHRAÇ EDİLEN HAKİM VE SAVCILARIN BU KONUDA INTERNET SİTESİNDEKİ AYM BAŞVURU FORMUNU KULLANARAK AYM’YE BAŞVURUP DA BU BAŞVURUSU REDDEDİLENLERİN AİHM’YE YAPABİLECEKLERİ YENİ BAŞVURU

Bu başvuru formu sadece mesleklerinden ihraç edilen hakim ve savcıları ilgilendirmektedir. Özel olarak da, meslekten ihraç konusunda hazırlanıp internet sitesine yüklenen AYM başvuru formunu kullanan ve bu başvuruları AYM tarafından reddedilen hâkim ve savcıları ilgilendirmektedir. Bu başvurunun tutuklama konusuyla herhangi bir ilgisi yoktur.

Meslekten ihraç konusunda, internet sitesindeki AYM başvuru formunu kullanarak, HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz’ın beyanları nedeniyle masumiyet karinesinin ihlal edildiğini ve/veya CMK m. 128 gereği mal varlığına el koyma nedeniyle mülkiyet hakkının ihlal edildiğini ileri sürdüyseniz, bu başvuru formunu ve eklerini kullanarak, usule uygun şekilde AİHM’ye yeni bir başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru formunu okuduğunuzda anlayacağınız gibi, bu başvurunun Danıştay önündeki dava ile de bir ilgisi yoktur. Özellikle iki şikayet dikkate alınarak bu başvuru formu hazırlanmıştır. Bunlar, HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz’ın “Hain darbe teşebbüsü sonrası, silahlı terör örgütü üyesi oldukları hususu kesin kanıtlanan yargı mensupları hızla görevden uzaklaştırıldı” (@mehmetyilmaz073 – 13.08.2016 – 14.03) beyanları ile ihlal edilen masumiyet karinesi ihlali ve mal varlığına el koyma kararı nedeniyle ihlal edilen mülkiyet hakkı ihlalidir. 2016 yılında Anayasa Mahkemesine yaptığınız başvuruda, bu şikayetlerden en az birini ileri sürdüyseniz, ekteki başvuru formunda çok küçük uyarlamalar yaparak, AİHM’ye yeni bir başvuru yapabilirsiniz. Zira bu iki şikayet açısından iç hukuku usule uygun olarak tüketmiş bulunmaktasınız.

NOT:

Bu başvuru için 6 aylık sürenin (AYM ret kararının tebliğinden itibaren) dolmasına çok az kaldığını unutmadan başvurunuzu biran önce postaya vermelisiniz. Unutmayın, AIHM’e başvuru tarihi başvuru evraklarınızın postaya veriliş tarihidir, AIHM’e hangi tarihte ulaştığının önemi yoktur. Lütfen başvurunuzu güvenilir bir kargo (gelen bilgilere göre UOS ve DHL yi tercih etmekte fayda var)  aracılığı ile gönderip, gönderi belgelerinizi iyi muhafaza ediniz.

NOT: Ekteki “pratik bilgiler” belgesindeki izahları okuduktan sonra başvuru formunuzu ve ekleri hazırlayınız, ekte yer alan “pratik bilgiler” belgesi sadece size yol göstermek içindir, bu belgeyi başvuru belgenize eklemeyiniz.

0- Basvuruya Iliskin Pratik Bilgiler

1 – AIHM Basvuru Mektubu

2 – AIHM – HS (Masumiyet – Mulkiyet)

3- EKLER – HS AIHM (Masumiyet Mulkiyet)