İNDİR

” KHK ile ihraç edilen eşlerin AIHM başvurularını hazırlayıp aynı zarf içinde postaya verdiklerine dair mailler geliyor. Bu nedenle şu hususların bilinmesinde fayda var;

  1. Eğer iki eş de ihraç edilmiş ise ve AIHM e başvurulacak ise , eş olarak ayrı ayrı AIHM başvuru formu ve eklerini hazırlamak zorunludur. Tek bir başvuru içeriğinde karı koca dahi olsa iki kişinin başvuru yapması mümkün değildir.
  2. Bu nedenle herbir eş kendi başvuru formunu ve eklerini hazırlayıp DHL yada UPS aracılığı ile evrakını kargoya AYRI AYRI (tercih edilmesi gereken yöntem) vermelidir.
  3. Ekonomik olarak zor durumda olan eşlerin bu gerekçe ile kargo masrafını teke indirmek için tek zarf içinde başvurularını gönderdiklerine dair mailler geldi. Bu şekilde gönderdiğiniz  başvurularınızın zarfı ilk açan görevli tarafından tek bir başvuru gibi düşünülerek tek dosya içine konması ve tek numara verilmesi sorunu ortaya çıkabilir. Bu nedenle eğer maddi bir imkansızlık yoksa, miktar çok da fahiş bir miktar olmadığı için asıl olan ayrı ayrı göndermek olmalı.
  4. Ama bu dönem insanlar ciddi bir şekilde zulüm altındalar ve bankadaki helal kazançlarına dahi el konuldu. Eğer hiç imkanımız yok , çok miktar olmasa da bu parayı vermekte zorlanırız diyorsanız en azından her iki başvurucu eş, başvurularını ayrı ayrı zarflara koyabilirsiniz. Her bir zarfın üzerine kendi isimlerini yazıp ve bir A4 kağıda da iki ayrı başvuru olduğunu yazıp zarflarla birlikte ayrı bir kargo zarfına koyarak gönderebilirsiniz. Gönderici olarak da MUTLAKA her iki ismi de yazın. Kargoya verme belgenizi de mutlaka saklayın.”